Филип Цветковић млади научник, уметник и студент докторских студија. Отворио је изложбу 1. марта 2023. године у Дому културе у Грачаници са пошетком у 19 часова. Приређивачи изложбе др Александра Миловановић и докторанд Филип Цветковић приредили су изложбу Педагошког музеја “Сретењски Устав”.
Филип је показао интересовање за уметност и културу од малих ногу, а каријеру је започео радом у позоришту.Током студирања обављао је послове сарадника канцеларије за младе ГО Палилула у Нису . Поред тога што је завршио основне академске студије на смеру опште еконономије, паралелно је завршавао и академију на одсеку за технолошко уметничке студије. Своје даље школовање наставља на мастер студијама Факултету за менаџмент.
Свој допринос Филип даје и радом на месту рецензента у Националном телу за акредитацију и обезбеђивање квалитета у високом образовању Републике Србије. Добитник је награде „Београдски победник“ 2021. године, за допринос и развој културе. До сада је имао 11 изложби са савременом тематиком, широм Србије, али и широм Балкана.
Како је дошло до сарадње са Педагошким музејем?
Желећи да проширим своја знања и искуства сарадњу сам започео са установом заштите Педагошки музеј, кроз стручну праксу. Познавајући рад музеја и музејску грађу у сарадњи са менторком др Александром Миловановић дошли смо на идеју да обрадимо тему која се тиче Државности и Устава Кнежевине Србије из 1835. године. Значајност Сретењског Устава представља важан историски моменат за настанак државе њеног суверенитета и територијалног интегритета. Поред историске значајности 15. фебруар представља и значајан празник који обележавање Српска Православна Црква – Сретење Господње
Да ли је ваш одлазак на Косово и Метотију повезан са политичком ситуацијом на Балкану?
Тренутна политичка ситуација у Свету па и на Балкану није на завидном нивоу. План и програм установа културе се планира доста пре. Неке ситуације се не могу предвидети у свакој организацији постоје неки не планирани догађају. Што се тиче изложбе у Дому Културе Грачаница, нема апсолутно никаквих додирних тачака са тренутном политичком ситуацијом. Развој културе не сме да трпи, култура је значајна за развој младог нараштаја као и за целокупно друштво. Историјске чињенице се не могу мењати оне се тичу нас и наше државе као и свих грађана Републике Србије. Република Србија треба да остане на путу правих вредности и да штити интересе свих грађана као суверенитет и територијални интегритет .
Шта је главни циљ изложбе?
Циљ изложбе јесте да дамо значај Дану Државности Републике Србије и стварања модерне Српске државе. Моја лична сатисфакција поводом обраде ове теме као и моја лична срећа јесте да те историске чињенице приближим младима, на неки другачији и савременији начин. Трудио сам се да изложбу прилагодим и приближим младима и да на креативан начин историске чињенице уобличим у целину. Оваква врста изложбе треба да обухвати све старосне структуре, тиче се свих нас, наших предака који су се борили за парче наше земље. У то име имамо обавезу да чувамо и одржавамо оно сто нам је остављено. Земља се чува слогом, јединством и љубављу.